Zelený čaj
Zelený čaj zná lidstvo víc než 5 tisíc let. Je považován za pravý, skutečný čaj. Největšími producenty zeleného čaje jsou Čína, Japonsko a další země východní a jihovýchodní Asie. Tam také patří k nejoblíbenějším nápojům.
Vyrábí se z lístků čajovníku čínského v nesčetných odrůdách a hybridech. Každá plantáž produkuje v závislosti na nadmořské výšce, srážkových úhrnech a slunečním svitu specifický čaj. Jedinečné aroma pak umocňují unikátní metody výroby. Čajové lístky se nefermentují, oxidaci enzymů je naopak zabráněno co nejdříve po sklizni. Děje se tak buď nahříváním na pánvích, nebo napařováním.
K přípravě zeleného čaje se váže řada rituálů, pro mnoho národů se stal součástí kulturních tradic.
ZELENÝ ČAJ OČIŠŤUJE, POSILUJE A CHRÁNÍ
Historie konzumace zeleného čaje úzce souvisí s fascinací jeho zdravotními účinky. V roce 1191 je do Knihy čaje shrnul budhistický mnich Eisai. Můžeme se v ní například dočíst, že zelený čaj blahodárně působí na srdce, mozek, výborně se hodí k tlumení kocoviny.
Pití zeleného čaje je doporučováno tradiční medicínou po tisíce let. A protože má prokazatelné výsledky, byl a stále je zelený čaj podrobován mnoha vědeckým studiím.
Chemické složení je dnes zcela rozklíčováno: zelený čaj obsahuje především katechiny, kofein (tein) a aminokyselinu theanin. Prokázána je také přítomnost vitaminů (B1, B2, niacin, C, E, P), minerálních látek (vápník, zinek, fosfor, mangan, měď, fluorid), pektinu, chlorofylu, sacharidů a saponinů.
POVZBUZENÍ
Velmi často se zelený čaj pije pro schopnost stimulovat nervovou soustavu, zahnat únavu, podpořit paměť a zlepšit soustředění. Zásluhou kofeinu, kterého bývá v jednom šálku asi 20 mg, pociťují konzumenti zeleného čaje příval energie, zvýšení výkonnosti (duševní i tělesné) a příliv dobré nálady. „Čajový“ kofein je vázán na třísloviny a do krve se uvolňuje pomaleji než „kávový“. Proto má delší účinnost a nezatěžuje srdečně-cévní systém. Nejvíc kofeinu obsahuje první nálev, za bezpečnou denní dávku se považuje 200-250 mg kofeinu.
JAK HO PŘIPRAVIT?
Obecně můžeme říct, že na jeden šálek (250 ml) je dobré použít přibližně 2 čajové lžičky sypaného čaje (4-5 g). Množství je ale vždy závislé na druhu čaje a individuálních preferencích čajomila.
Způsob přípravy zeleného čaje vychází z čínských tradic. Na jejich základech byla vystavěna i japonská ceremonie, která se zakonzervovala do přesně daného rituálu. Momentálně nejpoužívanější metodou přípravy zeleného čaje je Gong Fu Cha z jižní Číny.
Nejdůležitější je vědět, že zelený čaj se nezalévá vařící vodou a doba luhování lístků závisí na konkrétním druhu čaje. Tedy:
- Voda by měla být pramenitá, asi 80 °C horká. Příliš vysoká teplota ničí vitaminy a antioxidanty, navíc může zapříčinit hořkou chuť nápoje.
- Čaje typu Fannings a Dust necháváme luhovat 1-2 minuty, zlomkové čaje (BOP) 3 minuty, celolistové (FOP) do 5 minut.
- Zelené čaje lze zalít opakovaně. Při každém dalším zalití je vhodné prodloužit délku luhování.
Nejkvalitnější bývá druhý nálev, kdy se z lístků uvolní většina aromatických složek. Správně připravený zelený čaj má bohatou chuť a příjemnou vůni. Aroma často nese květinovou nebo ovocnou stopu. V řadě případů je zelený čaj lehce svíravý a osvěžující, přirozeně nasládlý. Nálev může mít velmi světle žlutou až žlutozelenou barvu, výjimkou není ani barva sytě zlatožlutá.
Čajoví experti doporučují vypít 1 litr zeleného čaje denně.
Nejprodávanější
Směs zelených čajů z distriktu Golaghat. Zakroucené, světle zelené čajové lístky dávají průzračně žlutý nálev s vůní i chutí připomínající grapefruit.
Bancha se vyznačuje výraznou chutí, která se zvolna rozlévá do celé ústní dutiny. Pojmenování Arashiyama je synonymem pro "bouřlivé hory". Zprvu nasládlá chuť přechází v závěru...